O nas / WZHiU
Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług w Gdańsku jest samorządową organizacją społeczno-zawodową osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność gospodarczą.
Wojewódzkie Zrzeszenie skupia w swojej organizacji kupców, gastronomików i usługodawców, tworzących mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe, gastronomiczne i usługowe.
Zrzeszenie działa na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 roku (Dz.U. nr 35, poz.194), ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o organizacjach pracodawców (Dz. U. Nr 35, poz. 235) oraz Statutu WZHiU. Większość członków Wojewódzkiego Zrzeszenia to na ogół małe firmy, prowadzone systemem rodzinnym. Organizacja zrzesza także wyspecjalizowane zakłady usługowe, kancelarie i biura realizujące zadania na rzecz społeczności lokalnej, oraz różnego rodzaju placówki działające w turystyce.
Kupcy - członkowie Wojewódzkiego Zrzeszenia prowadzą także działalność w dużych obiektach handlowych przez siebie finansowanych. W ramach Zrzeszenia działają Biura Rejonowe w Gdańsku, Kartuzach, Kościerzynie, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Wejherowie i Władysławowie.
Od roku 2001 jest utrzymywany w Wojewódzkim Zrzeszeniu Handlu i Usług w Gdańsku system jakości zgodny z międzynarodową normą ISO 9001:2008.
Nieustanne doskonalenie systemu jakości stanowi stały cel działania Wojewódzkiego Zrzeszenia.
Nasze działania
Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług w Gdańsku, jako jedna z organizacji regionalnych samorządu gospodarczego działających w ramach Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie, kreuje politykę handlową wśród właścicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, która stawia sobie za cel stworzenie warunków umożliwiających dalszy rozwój ich przedsiębiorstw, wyrównywanie szans pod względem ekonomicznym, organizacyjnym
i terytorialnym.
Prowadząc monitoring zmian zachodzących w gospodarce, tworząc listy priorytetowych działań w sferze rozwoju przedsiębiorczości, utrzymuje ścisłą współpracę z szeroko rozumianym otoczeniem gospodarczym, samorządami miast i gmin oraz instytucjami rządowymi i pozarządowymi wspierającymi przedsiębiorczość.
Organizacja jest przygotowana do działań bezpośrednio skierowanych na podmioty gospodarcze: doradztwo, szkolenia, promocję i reklamę, informację, kontaktowanie partnerów itd.
Działalność
- Reprezentowanie środowiska kupieckiego i MSP wobec terenowej administracji państwowej i gospodarczej, samorządu terytorialnego i regionalnych organizacji samorządu gospodarczego oraz udział na prawach członka w pracach Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości.
- Utrzymywanie kontaktów z posłami, senatorami i radnymi dla prezentowania problemów nurtujących środowiska kupieckie.
- Ochrona interesów członków, w tym m.in. działania zmierzające do poprawy warunków funkcjonowania placówek handlowych, gastronomicznych i usługowych.
- Doradztwo prawne, podatkowe, organizacyjne.
- Szkolenia zawodowe i branżowe w tym w zakresie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, kodeksy pracy, wiedzy o podatkach, ubezpieczeniach, przepisach sanitarnych, warunków prowadzenia handlu, marketingu, uzyskiwania uprawnień mistrza w zawodzie sprzedawcy i kucharza małej gastronomii.
- Organizowanie praktycznej nauki zawodu w placówkach handlowych i gastronomicznych.
- Wydawanie okoliczniościowych publikacji zawierających wiadomości o pracach samorządu kupieckiego oraz informacje, komentarze i wyjaśnienia dotyczące problemów podatkowych, finansowych i prawnych jak również regulacje prawne obowiązujące w Unii Europejskiej.
- Integracja środowiska kupieckiego.
- Przygotowywanie stanowisk do projektów aktów prawnych dotyczących działalności środowiska kupieckiego, przesyłanych do zaopiniowania przez Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie.
- Udział członków Wojewódzkiego Zrzeszenia w konkursach: "Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP", "Lider Przedsiębiorczości", "Teraz Polska", "Złote Laury", "Nagroda Pomorska- Gryf Gospodarczy", "Firma z przyszłością".
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt.